يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی گياه کاسنی

گیاه کاسنی از جمله گیاهان مفیدی است که تاریخ استفاده آن به دورانهای قبل از میلاد مسیح می رسد و مصرف آن بین ملل مختلف متداول بوده است، بطوری که اطباء آن دوران از جمله جالینوس، پلین، دیوسکورید و عده ای دیگر برای کلیه قسمتهای این گیاه بعنوان درمان و بهبودی بیماریها اهمیـت زیادی قائل بوده اند و هنوز هم به دلیل اعتقادی که بیشتر مردم به این گیاه دارند آن را برای مداوای بیماریهای مختلف مصرف می کنند که در این باره نیز به ویژه در کتابهای قدیمی و سنتی ایران از جمله مخزن الادویه، قانون ابوعلی سینا و... توصیه هایی شده است . پس بر شهرت کاسنی افزوده شده است و امروزه علاوه بر جمع آوری گونه های وحشی آن، بصورت اهلی نیز کشت می شود (۲) .
مشخصات سیستماتیک :
Class: DICOTYLEDONES
Sub . Cl: GAMOPETALIES
FAMI : COMPOSITAE / ASTERACEAE
GENUS : CICHORIUM
SP : INTYBUS (5)
Wild chicory , suceory نام انگلیسی :
Chieoree amere , chicoree , chicoree sauvage نام فرانسه :
Zichorien weg warte , wild cichorie , cichorien warzel نام آلمانی :
c. amara , Radicchio - baono , cicorea salvatica , cicoria نام ایتالیایی :
نام عربی : شِکوَریه، سِرِش، شاعَر گل (۱۱)
نام فارسی : کاسنی تلخ، کاسنی (۴)
مترادف :
Cichorium caeruleum Gilib , C . commune Pall. (5)
مشخصات گیاهشناسی :
کاسنی گیاهی علفی خودروی یکساله، دو یا چند ساله است (۴). دارای ساقه ای است که در حالت وحشی، ارتفاعش به ۵/۰تا ۵/۱ متر می رسد ولی اگر پرورش یابد از دو متر نیز تجاوز می نماید .
از اختصاصات آن این است که ریشه ای قوی به قطر انگشت به درازی ۵/۰تا ۱ متر و به رنگ قهوه ای دارد ولی اگر قطع گردد، رنگ مایل به سفید نمایان می سازد . در داخل ریشه آن، شیرابه ای شیری رنگ جریان دارد (۵ ) .

ساقه آن باریک، استوانه ای و دارای انشعابات کم و منحصرا در قسمت انتهایی ساقه، شاخه هایی با حالت فاصله دار از محور اصلی در گیاه مشاهده می شود .
برگهایی متناوب و پوشیده از تارهای فراوان در اطراف رگبرگ میانی دارد . شکل ظاهری برگهای قاعده ساقه آن با بقیه فرق دارد، مانند آنکه در قاعده ساقه، برگها عموماُ دراز، منقسم به قطعات عمیق دندانه دار و منتهی به یک قسمت انتهایی مثلث شکل است و هرقدر به رأس ساقه نزدیک گردیم، برگها کوچکتر می شوند و کناره تقریباُ ساده و وضع ساقه آغوش پیدا می کنند و برگهای پایینی ساقه بریده، بریده و برگهای بالایی آن ساده است

منبع:
انجمن علمی پردیس کورش کبیر


١٠:٥٥ - چهارشنبه ١ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٢٨٧١    /    تعداد نمایش : ١٨٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 © roostanet.ir. All rights reserved.