يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

اندازه گيری رطوبت خاک با دستگاه TDR

رطوبت خاک را با روشهای مختلفی میتوان اندازه گیری کرد. بطور کلی آنها را میتوان به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم ­بندی نمود:

1-   روش اندازه گیری مستقیم: در این روش رطوبت خاک به روش وزنی و از طریق خشک کردن نمونه در دستگاه اتوو با درجه حرارت 105 درجه سانتیگراد تعیین می­شود.

2-   روشهای غیر مستقیم: در این روشها با استفاده از دستگاههای مختلف، میزان رطوبت خاک تعیین می­شود. مهمترین این روشها عبارتند از:

رطوبت خاک را با روشهای مختلفی میتوان اندازه گیری کرد. بطور کلی آنها را میتوان به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم­ بندی نمود:

1-   روش اندازه گیری مستقیم : در این روش رطوبت خاک به روش وزنی و از طریق خشک کردن نمونه در دستگاه اتو و با درجه حرارت 105 درجه سانتیگراد تعیین می­شود.

2-   روشهای غیر مستقیم: در این روشها با استفاده از دستگاههای مختلف، میزان رطوبت خاک تعیین می­شود. مهمترین این روشها عبارتند از:


-          نوترونمتر

-          بلوک گچی

-          تانسیومتر

-          TDR

-         تتاپروب

 
نوشتار پیش­رو اختصاص به اندازه­گیری عملی رطوبت خاک با استفاده از دستگاه (TDR Time Domain Reflectometry) دارد.

- اندازه گیری رطوبت خاک با دستگاه (TDRمدل دلتا تی):

یک دستگاه TDR از یک قسمت مرکزی گیرنده و یک سنسور میله ­ای تشکیل شده است . برای اندازه گیری رطوبت خاک میله ­های سنسور در داخل پروفیل و ترجیحا به تفکیک افقها قرار می­گیرد. سنسور  معمولا از 4 یا 5 میله مسی یا فلزی مشابه و هم اندازه تشکیل شده است که بصورت دایره یا کنار یکدیگر قرار گرفته است.

اساس کار دستگاه TDR براین اصل استوار است که دستگاه گیرنده علایمی را به داخل سنسور میله­ ای ارسال کرده که از میله­ ی اصلی (که معمولا میله وسطی است) این علایم خارج شده و توسط میله­ های کناری دریافت میشوند. هنگامی که سنسور در داخل خاک قرار دارد و بین میله­ ها را خاک فرا می­گیرد بسته به میزان رطوبت خاک، زمان عبور موج الکترومغناطیس تغییر میکند و دستگاه برحسب واحدهای مختلف (بسته به تنظیم دستگاه بر روی کدام واحد) که معمولا میلی ولت، درصد رطوبت و یا مجموع هر دو است میزان رطوبت را مستقیما قرائت میکند.

در هنگام استفاده از دستگاه مذکور باید موارد زیر را رعایت کرد:

1- در خاکهای سخت قبل از فرو کردن سنسور در خاک با استفاده از میله­ های هم اندازه سنسور اقدام به ایجاد سوراخ در نیمرخ خاک کرده تا سنسور به راحتی داخل خاک شود.

2- تمام سطح میله ­ها را خاک فرا بگیرد زیرا اگر قسمتی از میله­ ها با هوا در تماس باشد دستگاه به اشتباه رطوبت هوا را برای آن قسمت قرائت میکند.

3- میله ­های سنسور با زاویه 20 درجه به داخل خاک فرو برده شوند.

4- در خاکهای سنگریزه دار بعلت عدم امکان فرو بردن سنسور میتوان قسمتی از خاک افق مربوطه را کند و در یکجا جمع کرده و سپس سنسور را داخل خاک فرو برده و اندازه ­گیری انجام شود.

5- برای یک افق حداقل 3 بار اندازه ­گیری و معدل گیری شود.

معمولا برای خاکهای مرتعی اندازه ­گیری رطوبت خاک بعد از 24 ساعت پس از بارندگی نشان دهنده میزان آب قابل دسترس برای گیاهان است.

منبع: leaf.mihanblog.com 


١٨:٤٧ - جمعه ٣ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٢٩٧٠    /    تعداد نمایش : ٦٤٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 © roostanet.ir. All rights reserved.